16 مزیت فوق العاده یوگا که توسط علم پشتیبانی می شود

16 مزیت یوگا که توسط علم پشتیبانی می شود

16 مزیت یوگا که توسط علم پشتیبانی می شود

16مزیت فوق العاده یوگا، فواید یوگا برای مغز، فواید یوگا برای لاغری، فواید یوگا برای سلامتی، فواید یوگا برای ذهن

در حالی که رسانه ها و تبلیغات مدرن ممکن است ما را وادار کنند که فکر کنیم یوگا تماماً در مورد حالت های فیزیکی است، اما اینطور نیست ، کلیت یوگا شامل طیف گسترده ای از اعمال متفکرانه و خود انضباطی است، مانند مدیتیشن، آواز خواندن، مانترا، دعا، نفس کشیدن، مناسک و حتی اقدام فداکارانه

کلمه “یوگا” از ریشه کلمه “یوج” گرفته شده است که به معنای “بستن” یا “بند کردن” است. خود این کلمه دارای معانی متعددی است، از پیوند نجومی گرفته تا ازدواج، که موضوع اصلی آن ارتباط است.

آسانا یوگا تمرین و وضعیت بدنی یوگا است.

تحقیقات علمی در مورد فواید یوگا هنوز تا حدودی مقدماتی است، اما بسیاری از شواهد تاکنون آنچه را که به نظر می‌رسد تمرین‌کنندگان برای هزاران سال می‌دانستند، تایید می‌کند: یوگا برای رفاه کلی ما بسیار مفید است.

تحقیقات علمی در مورد فواید یوگا هنوز تا حدودی مقدماتی است، اما بسیاری از شواهد حاکی از آن است که تمرین کنندگان یوگا برای هزاران سال میدانستند و تایید می‌کنند که یوگا برای سلامتی ما بسیار مفید است.

16مزیت فوق العاده یوگا

16مزیت فوق العاده یوگا که توسط علم پشتیبانی می شود | 16مزیت فوق العاده یوگا، فواید یوگا برای مغز، فواید یوگا برای لاغری، فواید یوگا برای سلامتی، فواید یوگا برای ذهن

بیایید 16 مورد از فواید متعدد یوگا را با عمق بیشتری بررسی کنیم.(16مزیت فوق العاده یوگا)

16 مزیت یوگا که توسط علم پشتیبانی می شود

1. یوگا انعطاف پذیری را بهبود می بخشد

در سال 2016، دو سازمان پیشرو یوگا، Yoga Journal و Yoga Alliance، یک نظرسنجی در سراسر جهان انجام دادند که به بررسی آمارهای مختلف در مورد یوگا در تلاش برای کمی کردن ارزش آن در میان

محبوبیت روزافزون آن پرداختند.

بیشترین دلیلی که مردم برای انجام یوگا انتخاب می‌کردند «افزایش انعطاف‌پذیری» بود.

انعطاف پذیری جزء مهمی از سلامت جسمانی است. یوگا سبک های زیادی را برای انتخاب ارائه می دهد که شدت آن از زیاد تا متوسط تا خفیف متفاوت است. حتی سبک‌های با شدت پایین نیز باعث

افزایش انعطاف‌پذیری می‌شوند

به نظر می رسد یوگا به ویژه برای بهبود انعطاف پذیری در بزرگسالان 65 سال و بالاتر مفید است. کاهش انعطاف پذیری بخشی طبیعی از پیری است و یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که یوگا هم

سرعت افت را کاهش می دهد و هم انعطاف پذیری را در سالمندان بهبود می بخشد.

2. یوگا به کاهش استرس کمک می کند

انجمن روانشناسی آمریکا اخیراً آماری را به اشتراک گذاشته است که 84٪ از بزرگسالان آمریکایی تأثیر استرس طولانی مدت را احساس می کنند.

بنابراین، منطقی است که دومین دلیلی که مردم در مورد اینکه چرا یوگا انجام می دهند ، انتخاب کردند، کاهش استرس بود. خوشبختانه، علم از این حمایت می کند که یوگا، و به خصوص آسانا، در کاهش استرس عالی است

اما به یاد داشته باشید – تمرین فیزیکی تنها یکی از جنبه های یوگا است. مدیتیشن، نفس کشیدن و آیین های شنیداری، مانند ذکر و حمام صوتی، همگی به طور قابل توجهی تنش را کاهش داده و استرس را کاهش می دهند.

16 مزیت یوگا که توسط علم پشتیبانی می شود

3. یوگا سلامت روان را بهبود می بخشد

به نظر می رسد که اختلال روانی و افسردگی اساسی یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روان در جهان است.

یک متاآنالیز در سال 2017 از 23 علائمی که به بررسی اثرات درمان های مبتنی بر یوگا بر علائم افسردگی می پردازد، به طور عمده به این نتیجه رسید که یوگا اکنون می تواند یک درمان جایگزین موثر برای MDD در نظر گرفته شود.

نشان داده شده است که هم درمان‌های یوگا مبتنی بر حرکت و هم تمرین‌های مبتنی بر تنفس به طور قابل‌توجهی علائم افسردگی را بهبود می‌بخشند.

همچنین مطالعه کنید: فواید آموزش کامل یوگا برای جسم و روح

4. یوگا التهاب را کاهش می دهد

اغلب، پیش زمینه های بیماریها التهاب مزمن است. بیماری قلبی، دیابت، آرتریت، بیماری کرون و بسیاری از شرایط دیگر با التهاب طولانی مدت مرتبط هستند.

یک تحقیق 15 مطالعه تحقیقاتی را بررسی کرد و یک نتیجه مشترک یافت و نشان داد که یوگا – با سبک‌ها، شدت‌ها و مدت‌های مختلف – نشانگرهای بیوشیمیایی التهاب را در چندین بیماری مزمن کاهش داد.

5. یوگا قدرت شما را افزایش می دهد

در حالی که بیشتر مردم یوگا را با کشش و انعطاف پذیری مرتبط می دانند، برخی از انواع کلاس های یوگا را نیز می توان تقویت کننده در نظر گرفت. این فقط به سطح کلاس، رویکرد و معلم بستگی دارد.

این امر یوگا آسانا را به شکلی چندوجهی از ورزش تبدیل می کند

اثربخشی یوگا در تقویت قدرت در چندین زمینه خاص مورد مطالعه قرار گرفته است – به عنوان مثال، در مورد افراد مبتلا به سرطان سینه، بزرگسالان مسن و کودکان.

مطالعه دیگری که بر روی پرسنل نیروی هوایی انجام شد، نشان داد که یوگا تمرینی موثر برای تقویت قدرت در بسیاری از گروه های سنی شرکت کنندگان سالم است.

6. یوگا اضطراب را کاهش می دهد

انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا اخیرا اعلام کرده است که اختلالات اضطرابی ممکن است شایع ترین اختلالات سلامت روان در ایالات متحده باشد.

تعدادی از اختلالات اضطرابی مختلف مانند اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی و فوبیاهای خاص وجود دارد. حتی گاهی اوقات استرس مزمن را می توان به عنوان یک اختلال اضطرابی طبقه بندی کرد.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که آسانا یوگا ممکن است به عنوان یک درمان جایگزین برای اختلالات اضطرابی مؤثر باشد، اگرچه تعدادی از محققان قبل از اینکه به طور قطعی بیان کنند، مطالعات تکراری

بیشتری را درخواست کردند.

یوگا نیدرا، که یک اسکن بدن/مدیتیشن هدایت شده است، نشان داده است که به طور قطعی علائم اضطراب را کاهش می دهد.

7. یوگا کیفیت زندگی را بهبود می بخشد

سازمان بهداشت جهانی کیفیت زندگی را اینگونه تعریف می‌کند: «ادراک یک فرد از موقعیت خود در زندگی در چارچوب فرهنگ و نظام ارزشی که در آن زندگی می‌کند و در ارتباط با اهداف، انتظارات،

استانداردها و نگرانی‌هایش است».

برخی از عواملی که بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارند عبارتند از: روابط، خلاقیت، فرصت‌های یادگیری، سلامتی و راحتی مادی.

برای چندین دهه، محققان کیفیت زندگی را به عنوان یک پیش بینی کننده مهم برای طول عمر افراد و احتمال بهبود بیماران در هنگام درمان بیماری یا آسیب مزمن می دانند.

یک متاآنالیز در سال 2019 پتانسیل امیدوار کننده ای را برای یوگا برای بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به درد مزمن نشان می دهد.

8. یوگا سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

استرس مزمن بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر منفی می گذارد

وقتی ایمنی شما به خطر بیفتد، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری هستید. با این حال، همانطور که قبلاً بحث شد، یوگا یک درمان جایگزین با پشتوانه علمی برای استرس در نظر گرفته می شود.

این تحقیق هنوز در حال تکامل است، اما برخی از مطالعات ، ارتباط مشخصی بین تمرین یوگا (به ویژه در دراز مدت) و عملکرد بهتر سیستم ایمنی پیدا کرده‌اند.

این تا حدی به دلیل توانایی یوگا در مبارزه با التهاب و تا حدی به دلیل افزایش ایمنی سلولی است.

9. یوگا می تواند تعادل را بهبود بخشد

تعادل فقط زمانی مهم نیست که در کلاس یوگا در (حالت درختی) روی یک پا بایستید. بلکه برای حرکات ساده روزمره مانند برداشتن چیزی از روی زمین، رسیدن به قفسه و پایین آمدن از پله ها ضروری

است.

نشان داده شده است که یوگا تعادل و عملکرد کلی را در ورزشکاران بهبود می بخشد

به همین ترتیب، بررسی تحقیقات انجام شده بر روی جمعیت های سالم نشان می دهد که تعادل ممکن است برای اکثر افراد پس از تمرین مداوم یوگا بهبود یابد.

با این حال، سقوط می تواند اثرات جدی برای جمعیت خاصی داشته باشد. به گفته آژانس تحقیقات و کیفیت مراقبت های بهداشتی، زمین خوردن در میان سالمندان در مراکز پرستاری بسیار رایج است و

حتی ساده ترین آنها می تواند منجر به افزایش خطر مرگ شود.

تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که یوگا می تواند تعادل را در افراد مسن بهبود بخشد

با این حال، قبل از نتیجه گیری کلی، مطالعات بیشتری با حجم نمونه بزرگ مورد نیاز است.

آسانا یوگا همچنین می تواند در بهبود تعادل در افراد مبتلا به آسیب های مغزی مفید باشد

یوگای تطبیقی یا یوگای صندلی می تواند به ویژه برای افراد مسن یا افرادی که آسیب دیده اند و تحرک کمتری دارند یا تعادل برایشان نگران کننده است مفید باشد.

همچنین مطالعه کتید: آموزش ورزش یوگا روشی موثر و اثبات شده برای لاغری

10. یوگا عملکرد قلب و عروق را بهبود می بخشد

پرانایاما، که اغلب به عنوان “تنفس یوگا” شناخته می شود، یکی از جنبه های مهم و مفید یوگا است.

مجله آیورودا و پزشکی یکپارچه مروری بر 1400 مطالعه منتشر کرد که به اثرات کلی پرانایاما پرداختند. یکی از نکات کلیدی این بود که تنفس یوگا می تواند عملکرد چندین سیستم را در بدن بهبود بخشد

به طور خاص، تحقیقات خلاصه شده در این بررسی نشان داد که سیستم قلبی عروقی از کنترل سرعت تنفس بسیار سود می برد، همانطور که تغییرات مطلوب در ضربان قلب، ظرفیت سکته مغزی، فشار

شریانی و انقباض قلب نشان می دهد.

این تحقیق نشان می‌دهد که تنفس یوگا در واقع ممکن است بر مرکز قلبی و تنفسی مغز برای بهبود عملکرد تأثیر بگذارد

11. یوگا به بهبود خواب کمک  می کند

هنگام اندازه گیری خواب، محققان به توانایی فرد در به خواب رفتن و خواب ماندن نگاه می کنند. بی خوابی می تواند یک یا هر دوی این جنبه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

نشان داده شده است که یوگا هم سرعت به خواب رفتن افراد و هم اینکه چقدر عمیق به خواب می روند را بهبود می بخشد. این تا حدودی به دلیل اثرات جانبی ورزش و آرامش ذهنی و تسکین استرس

است که به طور خاص توسط یوگا ارائه می شود.

علاوه بر بهبود اضطراب (یا شاید به دلیل آن)، مطالعات متعدد نشان می دهد که یوگا نیدرا به ویژه در بهبود خواب مفید است.

12. یوگا عزت نفس را بهبود می بخشد

تصویر بدن و عزت نفس اغلب برای نوجوانان و بزرگسالان جوان چالش برانگیز است. خبر خوب این است که چندین مطالعه اخیر نتایج مثبتی را هنگام استفاده از یوگا برای بهبود عزت نفس وقدرت درک را

در این جمعیت ها نشان می دهد.

همچنین شواهد امیدوار کننده ای وجود دارد که نشان می دهد یوگا می تواند به علائم همراه وسواس، اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی کمک کند.

13. یوگا سلامت استخوان ها را بهبود می بخشد

بسیاری از وضعیت‌ها در یوگا انقباضات ایزومتریک هستند، به این معنی که طول ماهیچه‌هایی که این حالت را نگه می‌دارند تغییر نمی‌کند، اگرچه کاملاً درگیر هستند.

به عنوان مثال، در حالت پلانک، که یک حالت فشار بالا است، بازوها، تنه و پاها همگی درگیر هستند، بدون اینکه مانند زمانی که در حال حرکت از طریق فشارآپ هستید کوتاه یا بلند شوند.

در Warrior II، شما در موقعیتی قرار می گیرید که پای اصلی را هم در لگن و هم زانو خم کرده اید. مشخص شده است که تمرینات ایزومتریک – به ویژه زمانی که با مفاصل در حالت خم شدن انجام می

شود – باعث افزایش تراکم استخوان می شود.

آسانا یوگا همچنین ممکن است از دست دادن استخوان مرتبط با استئوپنی و پوکی استخوان را معکوس کند. یک مطالعه نشان داد که تنها 12 دقیقه یوگا در روز می تواند به طور قابل توجهی سلامت

استخوان ها را بهبود بخشد

14. یوگا وضعیت بهتر بدن و آگاهی بدن را ارتقا می دهد

به عنوان یک جامعه مدرن متکی به فناوری، به نظر می رسد که زمان بیشتری را صرف نشستن یا خم شدن روی دستگاه ها می کنیم.

اما یک بررسی اخیر از 34 مطالعه تحقیقاتی یک الگوی نوظهور را نشان داد: یوگا عملکرد مغز را در مراکز مسئول انسداد (تشخیص احساسات درون بدن) و وضعیت بدن را بهبود بخشید.

علاوه بر این، تمرکز یوگا بر تحرک و انعطاف‌پذیری می‌تواند با آزاد کردن ماهیچه‌هایی که اغلب سفت هستند، مانند همسترینگ، و بهبود تحرک ستون فقرات، به تراز بهتر کمک کند.

انجام حرکات یوگا در زمان استراحت در تمرینات نیز می تواند وضعیت بهتر بدن را تقویت کند.

15. یوگا عملکرد مغز را بهبود می بخشد

مطالعات نشان می‌دهند که یوگا واقعاً یک ورزش ذهن و بدن است.

بررسی ذکر شده در بالا نشان داد که تمرین یوگا باعث فعال شدن نواحی از مغز می شود که مسئول انگیزه، عملکرد اجرایی، توجه و انعطاف پذیری عصبی هستند.

16. یوگا به فرسودگی شغلی کمک می کند

به نظر می رسد فرسودگی شغلی – خستگی مفرط که بر سلامت فرد تأثیر می گذارد – در بالاترین حد خود قرار دارد.

یک مطالعه اخیر که به بررسی فرسودگی شغلی در میان کارکنان آسایشگاه در طول همه‌گیری کووید-19 پرداخته بود، به این نتیجه رسید که مدیتیشن مبتنی بر یوگا به کاهش چشمگیر اثرات فرسودگی

شغلی با بهبود آگاهی بینابینی کمک کرد.

این توانایی متوجه سیگنال‌های داخلی و پاسخ مناسب است – به این معنی که یوگا ممکن است به افراد کمک کند تا با سیگنال‌های بدن خود هماهنگ‌تر شوند و حتی بیشتر به آنها گوش دهند.

در پایان

در حالی که تحقیقات هنوز جوان است (به ویژه در مقایسه با مدت زمانی که مردم یوگا انجام داده اند)، نتایج امیدوارکننده است و آنچه را که تمرین کنندگان یوگا برای هزاران سال تبلیغ می کردند تأیید می

کند: یوگا برای سلامت کلی ما مفید است.

تمرین‌های متعددی در دسته یوگا قرار می‌گیرند، و بیشتر آنها شامل فعالیت بدنی نمی‌شوند، در عوض بر تکنیک‌های مدیتیشن تمرکز می‌کنند. حتی اقدام کارمایی یا بشر دوستانه می تواند به عنوان یوگا

واجد شرایط باشد!

از آنجایی که یوگا محدود به حرکت فیزیکی نیست، تمرینی است که می توانید هر روز انجام دهید.

روشی را پیدا کنید که برای شما بهتر است و به یاد داشته باشید: سرمایه گذاری در تمرین یوگا سرمایه گذاری روی شماست!

 

همچنین مطالعه کنید: آموزش یوگا و مدیتیشن به زبان فارسی راهی علمی برای لاغری

 

آموزش یوگا برای لاغری، 16مزیت فوق العاده یوگا

16مزیت فوق العاده یوگا که توسط علم پشتیبانی می شود | 16مزیت فوق العاده یوگا، فواید یوگا برای مغز، فواید یوگا برای لاغری، فواید یوگا برای سلامتی، فواید یوگا برای ذهن

 

اگر به یوگا و مدیتیشن علاقه دارید ، در سایت یار مهربان ما پکیج کاملی از آموزش یوگا و مدیتیشن را آماده کرده ایم که یوگا و مدیتیشن را به شما آموزش می دهد

خرید پکیج آموزش یوگا و مدیتیشن در خانه

خرید پکیج آموزش ورزش در خانه

 

16مزیت فوق العاده یوگا، فواید یوگا برای مغز، فواید یوگا برای لاغری، فواید یوگا برای سلامتی، فواید یوگا برای ذهن

دیدگاهتان را بنویسید